Gå til indhold

Nyhedsarkiv

  • Samsung sætter fokus på startups på CES 2026


    Samsung Electronics bruger CES 2026 som global platform for sit innovationsprogram C-Lab, hvor i alt 15 startups præsenterer nye teknologier inden for blandt andet kunstig intelligens, digital sundhed, bæredygtighed og finansiel teknologi. Samtidig modtager C-Lab-startups samlet 17 CES 2026 Innovation Awards, heraf to Best of Innovation.

    Nogle af de deltagende C-Lab-startups er:
    S

  • De fem vigtigste highlights – Samsung TV & Google Photos


    Google Photos kommer til Samsung AI TV i 2026 – Samsung sigter mod at være de første TV’er med fuld Google Photos-integration på storskærm.

    Memories-funktionen lanceres først og eksklusivt – Kuraterede fotohistorier baseret på personer, steder og øjeblikke vises for første gang på TV og er eksklusive for Samsung TV’er i seks måneder.

    Flere funktioner senere i 2026 – Create with

  • Highlights: Samsung præsenterer C-Lab-startups på CES 2026


    Gik du glip af denne pressemeddelelse? Her er et kort resume af nyhederne fra CES 2026:
    C-Lab på CES 2026: Samsung viser nye C-Lab-projekter på CES 2026 med fokus på bl.a. AI, robotteknologi og digital sundhed. Dedikeret udstillingsområde: C-Lab har en særskilt stand i Eureka Park (Venetian Expo), hvor startups præsenterer teknologier for et internationalt publikum. 15 startups deltager

  • Samsung præsenterer C-Lab-startups på CES 2026


    C-Lab-startups vinder 17 CES 2026 Innovation Awards

    Siden programmets start i 2012 har Samsung understøttet 959 projekter og startups

    København – 5. januar 2026 - Samsung Electronics Co., Ltd. præsenterer i disse dage nye projekter på CES 2026, som med støtte fra Samsungs C-Lab-program skaber innovation inden for en bred vifte af områder, herunder AI, robotteknologi og digital s

  • Samsung har planer om at bringe Google Photos til deres Samsung AI TV lineup


    I 2026 sigter Samsung TV efter at være de første til at lancere Google Photos-funktioner. Det sker med Memories på den store skærm for allerførste gang, mens funktionerne Create og Personalized results udrulles senere på året.

    København, Danmark – den 5. januar, 2026 – Samsung Electronics har netop annonceret, at de arbejder på at bringe Google Photos til Samsung TV. Med Google Ph

  • Samsung Electronics - Your Companion to AI Living bliver præsenteret til First look i Las Vegas


    Samsung Electronics har ved CES 2026 løftet sløret for sin “Your Companion to AI Living”-vision under First Look-eventet, der blev afholdt i Latour Ballroom på Wynn Las Vegas.

    Eventets fokus på kunstig intelligens afspejler en central del af Samsungs filosofi og beskrives som et fundament, der binder deres forskning og udvikling, produktudvikling, drift og brugeroplevelse tæt sammen.

  • Samsung præsenterer ny vision: Vision AI Companion (VAC)


    Vision AI Companion (VAC) bliver fremhævet som et centralt element i Samsungs ambition om at udvide TV-oplevelsen til noget, der rækker langt ud over selve visningen.

    VAC bruger AI-teknologi til at fungere som en underholdningspartner, der kan forbedre både visning, måltider og stemning i hjemmet, og som giver brugerne anbefalinger til, hvad de skal se, hvad de skal spise, og hvilken mu

  • First Look: TV- og andre skærmnyheder


    I Samsungs præsentation af skærm- og TV-nyheder var fokus på, hvordan hardware i topklasse kombineres med visuel intelligens for at skabe en ny form for underholdningsoplevelse.

    Samsung har tyve års førerposition i branchen og har derfor opbygget en komplet AI-TV-portefølje, der giver brugerne en ny måde at interagere med deres TV på.

    Kernen i lineup’et er 130” Micro RGB, der

  • Hårde hvidevarer kaldes nu hjemmeassistenter


    Til First Look under CES 2026 præsenterende Samsung en vision om at bevæge sig fra at levere husholdningsapparater til at tilbyde reelle hjemmeassistenter på home living-området. Forskellen fremhæves ved, at hjemmeassistenternes formål er at reducere den stress der ofte er forbundet med daglige gøremål.

    Samsung fremhæver samtidig, at SmartThings nu betjener mere end 430 millioner bruger

  • HDR10+ ADVANCED løfter brugeroplevelsen


    På tværs af 2026-TV-serien introducerer Samsung HDR10+ ADVANCED, som bringer en lang række forbedringer til brugeroplevelsen.

    Der er tale om forbedret lysstyrke, genrebaseret optimering, intelligent bevægelsesudjævning, avanceret lokal tone mapping samt en forbedret gamingoplevelse.

    I takt med at HDR10+ får større udbredelse blandt større OTT-udbydere, bliver Samsung den første

  • Highlights – Samsung “Your Companion to AI Living” ved CES 2026


    Fik du ikke det hele med, kan du danne dig et hurtigt overblik over nyhederne fra Samsungs First Look event til CES 2026 her.
    Samsung lancerer “Your Companion to AI Living” – AI som fundament på tværs af økosystemet.Samsung præsenterer sin vision om AI som en central filosofi, der binder R&D, produktudvikling, drift og brugeroplevelse sammen. Med et bredt forbundet økosystem kan Sam

  • Samsung præsenterer ‘Your Companion to AI Living’ Vision ved CES 2026

    Samsung har et omfattende økosystem, der gør det muligt for kunstig intelligens at forudse brugernes behov fuldt ud
    Næste generation af assistenter baseret på kunstig intelligens vises frem på Samsungs eksklusive udstilling frem til den 7. januar**
    LAS VEGAS – den 5. januar, 2026 – Samsung Electronics har i dag løftet sløret for deres “Companion to AI Living”-vision ved First Look-eventet, d

Vis mere